Hyundai

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Hyundai Pony ) Komputer sterujący, sterownik silnika, ECU Hyundai Pony 1,5



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum HYUNDAI Forum Strona Główna -> ( Hyundai Pony ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
timonteropico

Czytelnik



Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wroc
Posiadane auto: Hyundai Pony 1,5 MPI 1991
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 29 Gru 2011, 00:38
Temat postu:

Komputer sterujący, sterownik silnika, ECU Hyundai Pony 1,5


Witam

Piszę ku przestrodze wszystkim. Jeżeli już tu zajrzałeś, prawdopodobnie posiadasz Hyundaia. Jeżeli posiadasz model Pony, a w szczególności z silnikiem 1,5 MPI z przed liftingu (kierunkowskazy z przodu przy światłach są z pomarańczowego plastiku), a w ogóle nie interesowałeś się kondensatorami w ECU to czas najwyższy to zrobić.

Nasuwa Ci się pewnie pytanie dlaczego.

Otóż dlatego, że jest to małą wada konstrukcyjna. Z jakichś powodów włożono do ECU kondensatory, które mają ciut za słabe parametry techniczne i kwestią czasu jedynie jest awaria całego ECU. Skutkuje ona kompletnym unieruchomieniem pojazdu, ale co gorsza nie przychodzi od pstryknięcie ręki. Jest bardziej denerwująca. Auto najpierw zaczyna zapalać nam kontrolkę Check Engine, następnie zdaża mu się że na światłach falują obroty, kolejnym etapem może być gaśnięcie na niskich obrotach.. Pisze na podstawie swoich doświadczeń.

Kolejną odpowiedzią na pytanie dlaczego jest kwestia kosztów zabiegu. Kondensatory wyjdą nam maksymalnie z 5-7zł. (Da się kupić o wiele taniej, zapłaciłem za wszystkie niecałe 3zł). Wymiana u elektronika (no jak sami nie umiemy lutować, bo tylko tyle trzeba umieć by zrobić to samemu) powiedzmy maksymalnie 50zł (8 albo 10 lutów..). Policzmy więc że zabieg około 60zł. Co ma się bardzo dobrze w porównaniu cenowym jeżeli mielbyśmy kupować całe ECU na szrotach (gdzie możemy go szukać jak igły w stogu siana...! Masę telefonów wykonałem by znaleźć ECU na szrocie i g....uzik!) lub w ASO gdzie w prawdzie mogą nam ECU sprzedać sprawne, ale za kosmiczną sumę wahającą się w zależności od ASO od 2700-3500 (dzwoniłem do 2 tylko, ale jakoś tak było z wahlarzem cenowym). Widać, więc sens zapobiegania.

Dlaczego warto to zrobić przed awarią? Te kondensatory, o których nadmieniłem uszkodzają się w sposób typowy dla kondensatorów - wylewa się z nich elektrolit, który może strawić ścierzki układu scalonego ECU. A wtedy koszty naprawy przez elektronika szybują w górę jako, że ma o wiele więcej roboty w odtwarzaniu ścierzek. Ponad to wtedy ECU może się już nie nadawać za bardzo do naprawy.

Podaję link do strony gdzie jest objaśnione jak można wyprawy dokonać:
http://www.eurosoftware.com.pl/krzyzak/index.html

Wybieramy z menu po lewej "Dane naprawczo regulacyjne" i teraz po prawej stronie szukamy odnośnika "Kondensatory w ECU". Strona opisuje jak to zrobić z ECU w Galancie, ale u nas wygląda to niemal identycznie.




Oki to na koniec dodam tylko, że ten komputer, który najczęściej pada to:
HMC
39110-24550
9 050 930 007
106716X
KEFICO KOREA

Jeśli chcesz sprawdzić jaki Ty posiadasz to informuję gdzie on jest. Pod kierownicą po lewej stronie. Dwie śruby, które trzymają plastik mocujący ECU, następnie samo ECU jest chyba również na 2 śrubach i by je wyjąć należy wypiąć z niego wtyczki.

Komputer ten, którego numery podałem wyżej ma 3 wtyczki i jest od silnika 1,5 MPI z 1991r(może był montowany w większym przedziale czasowym). Jeżeli chcesz kupić używke to powodzenia w szukaniu. Na allegro niemal nieosiągalne. Wersje z dwiema wtyczkami Ci nie podejdą - tzn dwie wtyczki wepniesz, ale jedna wtyczka będzie zwisać i auto działać nie będzie.

Mam nadzieję, że może choć trochę pomogłem.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum HYUNDAI Forum Strona Główna -> ( Hyundai Pony ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Hyundai Pony »

Opinie o samochodach Hyundai Pony - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Hyundai Pony ) Porady, problemy techniczne


Hyundaii30

14 990

2010r.

213 000 km

wielkopolskie

Hyundaii40

42 900

2015r.

223 000 km

łódzkie

Hyundaikona

85 900

2020r.

82 000 km

mazowieckie

HyundaiSanta Fe

59 900

2013r.

213 308 km

podkarpackie

Hyundaiix35

49 900

2014r.

110 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System